ZÁKLADNÍ rady do začátku    

                  odpovědi na nejčastější otázky nových majitelů králíčků


        

_____________________________________________________________________

Když si králíčka přivezete domů dejte ho do předem připravené klece a nechte ho pár dní v klidu aby si na nové prostředí a bydlení zvyknul a zbytečně se nestresoval.Uvědomte si že si dovezete miminko které je vystrašené z cesty a pak je najednou v novém prostředí bez maminky a sourozenců proto mu bude pár dní trvat než si na vás a nové bydlení zvykne.

Každý králíček je jiný,někteří po příchodu do nového domova hned vše zkoumají a změna jim nedělá problém,jiní se raději schovají do doměčku a jsou ze změny vystrašení proto na to aby si zvykli potřebují klid.Jakmile se rozkoukají je důležité králíčkovi každý den věnovat dostatek času aby si co nejlépe zvykl na lidi a chod domácnosti,pokud tolik času nemáte králíčka si nepořizujte!!!Zavřený v kleci by se trápil, a když už by se z klece náhodou na několik minut denně dostal, určitě by neměl náladu na mazlení, ale snažil by se vybít si energii demolicí vybavení bytu. Pamatujte si: spokojený králík = králík s dostatkem volnosti. Když se mu nebudete v prvních týdnech dostatečně věnovat, nebude na vás zvyklý a opět nemůžete čekat, že se od člověka, který ho drží jenom zavřeného v kleci, nechá s nadšením mazlit.


Králíčci od nás odcházejí preventivně přeléčeni proti kokcidioze přírodním přípravkem Emanox,přeléčení by se mělo provádět alespoň dvakrát ročně.Přípravek se míchá do vody podle přiloženého návodu k použití,nejedná se o očkování ale pouze o přeléčení proti střevnímu onemocnění!Na trhu je spousta přípravků od různých výrobců,pokud neseženete právě Emanox zajděte k veterináři a on Vám nějaký přípravek doporučí a prodá.


Králíčka musíte nechat v 10.týdnech věku u veterináře NAOČKOVAT proti moru a myxomatoze,očkování je pak třeba dvakrát ročně opakovat!Očkovací průkaz Vám při očkování vystaví veterinář.Obě tyto nemoci jsou pro králíčky smrtelné proto očkování nepodceňujte i když králíčka budete mít pouze doma a ven ho brát nebudete,tato onemocnění přenáší bodavý hmyz!!!


Až si k nám pro králíčka pojedete budete na převoz potřebovat přepravku,časem ji využijete i na cesty k veterináři nebo když někam s králíčkem pojedete.

Nekupujte příliš malou která je spíš vhodná pro morčata nebo malé hlodavce i když Vám ji určitě ve zverimexu nabídnou,králíček by v ní neměl dost prostoru a brzy Vám z ní vyroste.Kupte klasickou pro kočky a malé psy která Vám pro králíčka vydrží už napořád.Na dno přepravky dejte třeba starý ručník nebo deku aby to králíčkovi neklouzalo a cítil se v bezpečí a trošku sena pokud by na delší cestě měl hlad.Pokud budete v budoucnu s králíčkem často cestovat tak se dá na dvířka dokoupit i závěsná miska aby měl pohodlný přístup k jídlu.Na vodu klasické kuličkové napáječky do přepravek vhodné nejsou protože když auto drncá tak protékají,pokud budete s ušákem často někam cestovat kupte pístovou kterou králíček musí jazykem zmáčknout aby mu voda tekla.Samozřejmě ho před tím ale musíte na tuto napájěčku zvyknout aby ji uměl používat.:-)


Krmení:Základ krmení je pro králíčka kvalitní SENO(my máme domácí ale samozřejmě kdo ho nemá může dávat i kupované) které musí mít NEUSTÁLE k dispozici,směs nebo granulky jsou pouze doplněk takže zbytečně nepřekrmujeme a podáváme nejlépe dvakrát denně,u starších králíčků můžeme i jednou denně.Doporučené dávkování by mělo být uvedeno na obalu,pokud není množství časem vypozorujete sami,mezi jednotlivým krmení by měl všechno sníst.Pokud nechává zbytky při dalším krmení nasypte menší množství.Pokud králíčka překrmujeme nejen že ztloustne ale hlavně přestane jíst seno což není dobré protože ho potřebuje kvůli správnému zažívání i k obrušování zubů(stoliček).

Já dospělé králíčky krmím granulovaným krmivem Energys Champion do kterého pro zpestření míchám směs Versele Laga Crispy Müsli.Miminkům dávám granule Energys Start do kterých míchám ovesné vločky které jsou měkké a lehce stravitelné.Granule Energys Champion jsou bohužel k dostání pouze v chovatelském 25kg balení(Energys start v 10kg balení) proto si musíte pro králíčka koupit jinou značku krmiva kterou budete chtít v budoucnu používat.Každému miminku na první dny v novém domově balíček našeho krmení dáváme proto je už jen na Vás čím budete chtít krmit,krmení od nás budete jen první dny do toho vašeho míchat aby změna na nové byla postupná.

Dospělákům do krmení dávám i vitamíny Robaran H a do vody Optimin K


Na česrtvé krmení králíčátka zvyklá NEJSOU proto prvních pár týdnů nic čerstvého  NEDÁVEJTE!Králíčka na čerstvé krmení zvykejte postupně a po malých kouscích nejdříve až kolem 3.měsíce věku a dávejte pouze občas spíše jako pamlsek.Někteří králíčci mají citlivé zažívání a čerstvou stravu nesnesou vůbec takže musíte být opatrní!Našim dospělým králíčkům nejvíc chutnají jablíčka,mrkvičky,okurky,kadeřavá petrželka a celerová nať.

Pokud má králík zuby správně rostlé nepotřebuje si je nijak speciálně obrušovat, protože si je opotřebuje při běžném příjmu potravy. Přesto je vhodné, aby měl k hlodání nějakou větvičku.Můžeme dávat větvičky z jabloně,vrby,smrku...Nedávejte větvičky z chemicky ošetřených stromů,peckovin(švestka,třešeň,meruňka...) a jedovatých stromů!!!Dají se koupit i různé minerální kameny či dřevěné okusovací hračky.

Péče o srst,oči a drápky:Teddy je dlouhosrsté plemeno proto je třeba věnovat srsti potřebnou péči,králíčka musíte pravidelně česat!Pokud se mu srst někde zamotá stačí to opatrně odstřihnout.Mláďata musíme česat nejlépe každý den,jakmile králíček přesrstí češeme dle potřeby alespoň jednou až dvakrát  týdně.Králíčkům je samozřejmě jednou za čas potřeba zastřihnout i drápky aby mu nepřerůstali,stříhají se podle potřeby zhruba jednou za dva měsíce.

Každý den je také nutné kontrolovat oči kvůli dlouhé srsti která je může dráždit a odstraňovat ,,ospalky''.Pokud má králíček oči podrážděné ať už kvůli srsti nebo prachu ze sena je nutné je vyčistit borovou vodou kterou koupíte v lékárně nebo je také výborná oční voda ,,Dokonalá láska'' kterou používám převážně u našich pejsků. www.dokonalalaska.cz/e-shop/pro-male-savce-hlodavce/laska-05-pece-o-oci-50-ml Pokud se stane a očko se zanítí musíte navštívit veterináře který Vám doporučí nějakou oční mast nebo kapky k léčbě.

Jaké bydlení pro králíčka připravit než si ho přivezete domů?

Základ je PROSTORNÁ KLEC.Pro Teddíky krátkouché by měla mít na délku MINIMÁLNĚ 100cm, kdo chce ale králíčkovi dopřát větší prostor je 120cm ideální.

Na trhu je na výběr spousta klecí takže si vybere určitě každý.Jestli nemáte byt uzpúsobený tak aby tam králíček něco nezničil když bude puštěný a máte dost prostoru můžete si koupit i ohrádku kde bude i bez Vašeho dohledu v bezpečí.Důležité je také pro umístění klece vybrat vhodné a klidné místo,nesmí být v průvanu,u topení nebo kde hrozí že by na ni oknem svítilo sluníčko!Pokud máte podlahové topení musíte dát pod klec nějakou izolační podložku.

   


Kdo nechce nebo nemůže mít králíčka doma může ho mít samozřejmě i venku,dají se koupit krásná bydleníčka které se dají použít venku na zahradě,balkonu či terase.Teddíkům stejně jako jiným králíčkům celoroční bydlení venku nevadí pokud jsou na to zvyklí,pozor ale pokud pořizujete králíčka v zimě,pokud koupíte miminko které je odchované doma v teple musíte ho mít do jara než se venku oteplí také doma!

Ven na zahradu si můžete pořídit i ohrádku,tam samozřejmě za pěkného počasí můžete pouštět i králíčka kterého máte jinak celoročně doma.

Na to jak králíčci bydlí u nás se můžete podívat v podsekci BYDLENÍ KRÁLÍČKŮ.

nasiteddykralicci.webnode.cz/bydleni-teddiku/
Do klece je třeba umístit domeček s rovnou střechou kam se může ušáček schovat aby měl soukromí,nahoře zase rádi leží a odpočívají.U některých klecí je domeček součástí vybavení,pokud není určitě kupte největší co seženete aby Vám z něj prcek brzy nevyrosl.

Na dno klece dejte kobereček aby to králíčkovi neklouzalo,stačí ustřihnout nějaký starý nebo se dají koupit různé kusové koberečky např.v Jisku které pak podle potřeby můžete vyprat a použít znovu.Záchůdek se dá použít rohový který sice nezabere v kleci tolik místa ale raději kupte hned větší obdelníkový protože z rohového který je spíš vhodný pro mláďata Vám brzy vyroste a nebude do něj chtít chodit.My do záchůdku používáme klasický kočkolit(písek)koupený v Penny.Na vybírání bobíků a podestýlky nasáklé močí je také třeba lopatka.
Králíčátka sice u nás učená na záchůdek od maminek jsou ale i tak to samozřejmě zatím moc neumí,u Vás budou navíc v novém prostředí takže musíte být trpělivý.První dny nečekejte zázraky během několika hodin nebo dnů. Některým králíkům trvá déle než se na záchůdek naučí chodit. Základem je naučit králíčka do toalety čůrat,bobky se časem přidají.Králíčkovi dejte do klece podestýlku okamžitě pouze do toalety a do zbytku klece kobereček. Pokud bude mít podestýlku jak v kleci tak v místě vylučování nebude mezi tím rozlišovat, a to ani za předpokladu, že bude podestýlka v kleci jiná a na toaletu se nenaučí.Králíčci v záchůdku často leží a odpočívají,nebojte, je to normální a většinu to s věkem přejde.Pokud budete králíčka často pouštět umístěte také do pokoje alespoň jednu externí toaletu, kterou bude moct používat při pobytu mimo klec.Pokud se váš králík naučil chodit na toaletu, ale zničehonic máte pocit, že máte doma prasátko, které rozhazuje po bytě bobky, jak se mu zlíbí, a je mu mezi 4-12 měsíci, pak můžete být klidní. Váš králíček se právě nachází v pubertě a pomocí bobků si značkuje území. Horší je, pokud si území začne značkovat močí. Za toto chování ovšem nemá smysl králíka trestat například zavřením do klece. Králík jedná pudově a nemůže si pomoct. Pokud vás značkování obtěžuje (čemuž se v extrémních případech skutečně nelze divit), měla by pomoct kastrace.

Kdo si představuje že když králíček umí používat záchůdek nemusí po něm denně uklízet klec je na omylu a tito lidé by si neměli králíčka ani jiné zvířátko raději pořizovat!

Do záchůdku je možné dávat nejen klasický kočkolit který používáme my ale i dřevěné peletky,kukuřičnou nebo buničitou podestýlku(Asan).Vyzkoušejte co Vám a králíčkovi bude nejvíc vyhovovat.

Dále je třeba napáječka s objemem min.250-300ml.(pro dospěláka který víc pije je lepší 400-500ml.) abyste hlavně v letních měsících nemuseli vodu během dne dolévat a nestalo se že králíčkovi během Vaší nepřítomnosti dojde.Vodu každý den samozřejmě měníme za čerstvou a napáječku občas důkladně vyčistíme.Do vody je také dobré přidávat přípravek ,,Acidomid K králíci,, který koupíte ve zverimexu,působí jako prevence proti množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií.

První dny když si králíčka přivezete domů mu dejte raději vodu i do misky dokud nebudete mít jistotu že z napáječky pije,některým prckům rozkoukání v novém bydlení trvá déle a i když jsou na napáječku zvyklí tak z ní nechtějí pít.Ale pozor,některá miminka jsou pěkně ,,vyčůraná'' protože si na mističku zvyknou a pak napáječku ignorují!Můžete také zkusit dát prckovi čumáček k napáječce,když bude chtít tak se napije,když ne tak mu alespon ,,ukážete" kde ji v novém bydleníčku má.Miska na jídlo se dá použít závěsná nerezová kterou králíček nepřevrhne nebo těžší keramická,plastová není vhodná protože je lehká a králíčci je rádi vysypávají i okusují.Jesličky na seno jsou také nezbytnou výbavou,většinou jsou součástí klece ale pokud ne tak je musíte dokoupit.Skvělé jsou i závěsné koule do kterých se může dát jak seno tak i čerstvá potrava.

Pokud ušákovi chcete dopřát i nějakou zábavu můžete mu koupit nebo vyrobit nějaké hračky.Králíčci mají rádi například míčky s rolničkou,plyšáky nebo prolézací tunel.Určitě ale ocení i když jim dáte jen prázdnou ruličku od toaletního papíru nebo do větší prázdné papírové krabice vyřežete otvory kterými pak může proskakovat.

________________________________________________________________________

Většinu vybavení pro naše ušáky i ostatní zvířátka objednávám z internetových obchodů kde mají dobrý výběr i slušné ceny.

                  petdiscont.cz/      https://www.zoohit.cz/   www.rajkrmiv.cz/

________________________________________________________________________                                                      


        Spoustu informací a rad k chovu králíčků

                  najdete na těchto stránkách:

                             www.kralici.cz/ 

          https://www.1teddy.cz/rady-k-chovu

              www.ceskaveterina.cz/zakrsly-kralicek-teddy-cvt-1203-10629.html


Najdete zde informace k výchově a ochočení,soužití dvou králíčků,jestli vybrat samičku nebo samečka,učení na toaletku a spoustu dalších rad které se jistě nejen pro začátečníka budou hodit.Než nás kontaktujete s nějakým dotazem na který nenajdete odpověď na našich stránkách určitě mrkněte nejdříve i na tyto stránky abych zbytečně jen ,,neopisovala,, rady které jsou už jinde napsané. :-)

_________________________________________________________


    

               

      Stránky jednoho super obchůdku kde nabízejí

   krásné ručně dělané výrobky nejen pro králíčky :-).

                          www.promazliky.eu/

             Jsem ráda že králíček od nás k něčemu takovému inspiroval :-).


   

______________________________________________________________________________

                                      

                      Kopírování a šíření textů či fotografií z těchto stránek 

   nebo z našich alb fotek na rajčeti bez našeho souhlasu je ZAKÁZÁNO!